Święta Wielkanocne z powodu pandemii stawiają przed nami, zarówno świeckimi jak i duchownymi, wiele wyzwań. Sytuacja ta jest dla nas wszystkich wezwaniem do troski o zdrowie i życie naszych bliskich i nas samych. Zwiększająca się lawinowo liczba zachorowań powoduje coraz większe braki miejsc w szpitalach i może doprowadzić do ich całkowitego zapełnienia. Nasze odpowiedzialne podejście w wielu przypadkach może uratować drugiemu człowiekowi życie. Dlatego wszystkie podejmowane przez nas wysiłki mają służyć zarówno umocnieniu naszej wiary, poprzez możliwy dziś udział w celebracjach liturgicznych, jak i trosce o zdrowie i życie naszych bliskich i nas samych.
Podczas liturgii w kościołach może przebywać 1 osoba na 20 m2 z zachowaniem 1,5 m odległości oraz zasłaniając usta i nos maseczką (w naszym kościele: 18 osób) Dlatego zachęcamy, aby w czasie świąt osoby, które nie mogą uczestniczyć w kościele w liturgii, uczestniczyły w niej poprzez media. Księży proboszczów prosimy, aby na drzwiach kościoła oraz na stronie internetowej parafii umieścili informacje z ilością osób, które jednocześnie mogą przebywać w kościele.
Przypominamy, że nadal obowiązuje dyspensa Księdza Biskupa od udziału w niedzielnej i świątecznej Mszy świętej dla wszystkich osób, które pragną w niej uczestniczyć, ale z powodu obostrzeń, lęku lub wieku nie mogą.
Pięknym sposobem na przeżywanie czasu świąt jest wspólna rodzinna modlitwa w domu, do której serdecznie zachęcamy. Pozwala ona nie tylko oddawać cześć Bogu, ale również budować rodzinne więzi. Teksty modlitw można pobrać ze strony naszej diecezji klikając w odpowiednie linki.

Wielki Tydzień
1. Celebracje liturgiczne Triduum Paschalnego mogą być sprawowane tylko w kościele parafialnym.
2. Msza Krzyżma Świętego sprawowana będzie przez Księdza Biskupa oraz księży z parafii katedralnej. Wiernych zachęcamy do uczestnictwa za pomocą mediów.
3. Można odprawić dwie Msze Wieczerzy Pańskiej. (w naszym kościele: o 17.00 i 18.00)
4. Komunię Świętą poza główną celebracją można udzielać jedynie: w Wielki Czwartek do Mszy Wieczerzy Pańskiej każdemu wiernemu, w Wielki Piątek chorym i umierającym, a w Wielką Sobotę wyłącznie umierającym.
5. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy i Grobie Pańskim może się odbywać z zachowaniem wszystkich zasad sanitarnych. Zachęcamy, aby kościoły były otwarte. Adoracja Krzyża może się odbywać tylko poprzez uklęknięcie i skłon, bez gestu pocałunku. (plan adoracji w naszej parafii na oddzielnym ogłoszeniu)
6. Święcenia pokarmów w Wielką Sobotę mogą się odbyć w formie, która zapewni zachowanie wszystkich zasad bezpieczeństwa sanitarnego tak, aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia i życia wiernych. Najlepiej na zewnątrz kościoła, z zachowaniem dystansu 1,5 m między osobami oraz zasłaniając usta i nos maseczką. Prosimy wiernych, aby również przed i po obrzędach zachowali bezpieczny dystans. (w naszym kościele: 9.00, 10.00, 11.00, 14.00, 15.00, 16.00 i 17.00 – szczegółowy plan na oddzielnym ogłoszeniu)
7. W Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego oraz w Poniedziałek Wielkanocny zachęcamy Księży proboszczów, aby w miarę możliwości i zgodnie z przepisami prawa kanonicznego zwiększyli liczbę Mszy świętych. (w naszym kościele w Niedzielę Zmartwychwstania: 7.30, 8.30, 9.30, 10.30, 11.30, 12.30 i 18.00. W Poniedziałek Wielkanocny: 7.30, 9.30, 11.30, 12.30 i 18.00)
8. W domach zakonnych, gdzie posługuje kapelan lub oddelegowany przez księdza proboszcza kapłan mogą być sprawowane celebracje Wielkiego Tygodnia.
9. Procesję rezurekcyjną należy ograniczyć do przejścia celebransa oraz asysty z Bożego Grobu do ołtarza.
Na czas Świętego Triduum Paschalnego oraz Świąt Wielkanocnych niech Pan Bóg nam wszystkim błogosławi. Wstawiennictwo naszych Świętych Patronów niech wspiera nasze duszpasterskie wysiłki oraz pomaga w głębokim przeżywaniu naszej wiary.
Wydział Duszpasterstwa Ogólnego
Diecezji Bielsko-Żywieckiej