Koncert Muzyki Organowej i Kameralnej u św. Elżbiety _ Koncert II

W niedzielę 15 grudnia, o godzinie 19:00 w naszej parafii odbędzie się ,,Akatyst ku czci Bogurodzicy” z cyklu ,,Wieczory muzyki organowej i kameralnej u św. Elżbiety”.

Usłyszymy go w wykonaniu męskiej części Chóru Albatesso z Dębowca, a następnie wysłuchamy improwizacji organowych nt. pieśni adwentowych w wykonaniu dyrygenta chóru i naszego organisty Pana Dawida Dudy .

A co to jest Akatyst ?

Hymn liturgiczny.

Pochodzi najprawdopodobniej z V–VI wieku. Jego autorstwo jest niepewne, najczęściej przypisywany Romanowi Pieśniarzowi, lub patriarchy Konstantynopola Sergiusza, Na pewno wiadomo, że był uroczyście śpiewany w podzięce za uratowanie Konstantynopola podczas oblężenia awarskiego w 626. Inni podają, że wykonano go dopiero w podziękowaniu za ocalenie stolicy nad Bosforem od oblężeń arabskich za Konstantyna IV w 677 i Leona III w 718. Około VIII wieku, dzięki kontaktom Wenecjan ze Wschodem, Akatyst został przeniesiony także na Zachód do Włoch. W Wenecji został przetłumaczony na łacinę, stając się inspiracją pobożności maryjnej średniowiecza. Został następnie przetłumaczony na wiele innych języków, w wyniku czego wywarł ogromny wpływ na poezję maryjną całego Kościoła. Polski przekład Akatystu został dokonany w 1965 przez jezuitę Mieczysława Bednarza.

Zasadniczym tematem Akatystu jest udział Matki Boskiej w ziemskim życiu Chrystusa i w Jego kościele. Przeplatają się w nim teksty odnoszące się do Matki Boskiej i Jezusa. Pierwsza połowa Akatystu dotyczy narodzenia Chrystusa oraz zdarzeń z nim związanych i je poprzedzających. Druga połowa ma za przedmiot nadprzyrodzone skutki przyjścia Zbawiciela na ziemię. Akatyst składa się z 24 strof, które w greckim oryginale zaczynają się od kolejnych liter greckiego alfabetu. Strofy te to na przemian kondakiony  i ikosy. Każdy kondakion kończy się refrenem „alleluja“, a ikos – inkantacją „Witaj, Oblubienico dziewicza“. Jak każdy akatyst, ten również jest śpiewany i słuchany na stojąco. Ceremonia odbywa się przed obrazem Matki Boskiej.

A kto wystąpi przed nami?

Chór Albatesso z Dębowca –  jest kameralnym zespołem śpiewaczym założonym w 2001 r., który powstał z zachwytu nad pięknem muzyki chóralnej oraz z pasji do wspólnego muzykowania i dzielenia się nią z innymi. Zespół wykonuje dzieła muzyki dawnej oraz współczesnej, a także kolędy. Śpiewacy chóru Albatesso prezentują a capella swój bogaty repertuar klasyczny oraz rozrywkowy, podczas koncertów oraz w czasie liturgii. W swojej długoletniej działalności śpiewacy mieli okazję koncertować w wielu ośrodkach kulturalnych na terenie Śląska Cieszyńskiego, Podbeskidzia, Oświęcimia, a także Podhala. Chór działa obecnie przy: Stowarzyszeniu Miłośników Kultury „Dębowczanie” w Dębowcu.

Dawid Duda organista, dyrygent, kompozytor i aranżer. Od najmłodszych lat zafascynowany muzyką klasyczną. Współorganizator: Ekumenicznych Koncertów Kolęd w Dębowcu, Ekumenicznych Koncertów Pasyjnych w Dębowcu, Wieczorów Muzyki Organowej i Kameralnej w Cieszynie. Kształcił się pod okiem dr. hab. Tomasza Orlowa oraz mgr Pawła Seligmana. Dyrygent Chóru Albatesso z Dębowca. Od 2019 roku organista Parafii pw. Św. Elżbiety Węgierskiej w Cieszynie. Zafascynowany w sztuce improwizacji organowej.

Wstęp wolny !!!  W trakcie koncertu będzie można złożyć ofiarę na remont organów. 

Serdecznie zapraszamy !!!